dr Robert Rojewski

TORBIELE - JAJNIKI, NERKA, PIERSI

Torbiel to patologiczna przestrzeń w obrębie tkanek wypełniona płynem. Zmiany mogą się lokalizować w każdym miejscu w organizmie.

W większości przypadków torbiele nie dają żadnych objawów i nie powodują dolegliwości bólowych. Ból pojawia się dopiero wówczas, gdy zmiana jest w stanie zapalnym.

Torbiele są diagnozowane przy pomocy USG. W obrazie ultrasonograficznym zmiana charakteryzuje się wyraźnym odgraniczeniem od otoczenia, okrągłym, regularnym kształtem, cienką i równą ścianą. Wnętrze torbieli pozbawione jest patologicznych ech, przegród i zwapnień. U kobiet zmiany są diagnozowane przede wszystkim w obrębie jajników (torbiel na jajniku) i piersi (torbiele w piersiach). U mężczyzn do częstych zmian tego typu zalicza się torbiel włosowa w okolicy kości ogonowej i wodniak jądra.

W większości przypadków torbiele mają charakter łagodny i są diagnozowane przypadkowo, przy okazji wykonywania badań obrazowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań rośnie wraz z wielkością torbieli. Małe zmiany na ogół ulegają samoczynnemu wchłonięciu.

W przypadku dużych zmian niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Torbiele usuwamy chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. To pozwala Pacjentom uniknąć pobytu w szpitalu i długiej rekonwalescencji.

W Gabinecie Chirurgii przyjmujemy również Pacjentów, którzy chcieliby skonsultować wstępne rozpoznanie i dowiedzieć się więcej na temat dostępnych metod leczenia torbieli.