dr Robert Rojewski

KASZAKI - TWARZ, POWIEKA, UCHO

Kaszaki to torbiele tworzące się w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Powstają w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego i stopniowego gromadzenia się tam złuszczonego naskórka oraz sebum. Kaszaki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach 

i osiągać średnicę od kilku milimetrów aż po kilka centymetrów.

Kaszaki są zazwyczaj niegroźne. Jednak niektóre poddaje się analizie histopatologicznej pod kątem choroby nowotworowej.

W Gabinecie Chirurgii diagnozujemy i usuwamy kaszaki występujące w różnych miejscach na ciele pacjenta.

Wycięcie kaszaka w warunkach ambulatoryjnych to stosunkowo prosta procedura, po której pacjent niemal od razu może wrócić do swoich normalnych aktywności.

Zmiany diagnozowane jako kaszak występują najczęściej na głowie, twarzy, plecach.. Wypełnione są one białą i żółtą, kaszowatą treścią. Kaszak pod skórą na ogół nie boli. Źródłem dolegliwości bólowych w obrębie kaszaków jest stan zapalny i nadkażenie bakteryjne. Ponadto torbiele dużych rozmiarów są narażone na częste podrażnienia, mogą również powodować bolesność i dyskomfort. Dlatego zaleca się ich wycinanie.

Zapewniamy kompleksową pomoc – od diagnozy, przez konsultację medyczną, aż po usuwanie kaszaków. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych pobieramy wycinki z obrębu zmienionego miejsca do badania histopatologicznego.