dr Robert Rojewski

POLIPY - LECZENIE I DIAGNOSTYKA

Polipy to łagodne zmiany w strukturze tkanki, które mogą występować w każdym narządzie. Najczęściej diagnozowane są polipy w obrębie jelita grubego, które przyjmują postać polipów hiperplastycznych. Polip hiperplastyczny to zmiana, która dotyczy błony śluzowej takich narządów, jak jelita, żołądek czy macica. Ze względu na wygląd zewnętrzny polipy dzielimy na polipy siedzące o szerokiej podstawie i polipy uszypułowane, które łączą się z błoną śluzową szypułką, w której przebiegają naczynia krwionośne.

Polipy mogą występować m.in. w odbycie i okrężnicy, żołądku, w pęcherzyku żółciowym, w macicy, zatokach obocznych nosa, w gardle.

W Gabinecie Chirurgii specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu polipów w obrębie jelita grubego. Leczenie polipów jest uzależnione od umiejscowienia zmiany i jej rozmiaru. Polipy w jelicie grubym usuwane są zazwyczaj endoskopowo, a następnie pobrany materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego. Wskazaniem do diagnostyki w kierunku polipów w jelicie grubym jest:

  • niewielkie krwawienie
  • niedokrwistość
  • parcie na stolec
  • domieszka śluzu w kale
  • zmiana rytmu wypróżnień
Z pomocy Gabinetu Chirurgii mogą skorzystać zarówno Pacjenci podejrzewający występowanie polipów w swoim ciele, jak i osoby zainteresowane skonsultowaniem wstępnego rozpoznania i omówieniem dostępnych metod leczenia.