dr Robert Rojewski

KŁYKCINY KOŃCZYSTE - LECZENIE, USUWANIE

Kłykciny kończyste to zmiany skórne przyjmujące postać miękkich grudek i brodawek o białym lub różowym zabarwieniu. Kłykciny osiągające większe rozmiary przyjmują barwę brunatną. Mogą powodować świąd, pieczenie, dyskomfort w trakcie stosunku, krwawienie lub wysięk. Wywołuje je wirus HPV przenoszony drogą płciową. Do większości zakażeń dochodzi podczas kontaktów seksualnych. W związku z tym kłykciny kończyste występują najczęściej w okolicach narządów płciowych i odbytu. Wykwity skórne wywoływane HPV 6 lub 11 w dużej mierze przypominają kłykciny płaskie.

Zakażenie na ogół przebiega bezobjawowo, jednak fakt, że nie doskwierają nam objawy choroby nie oznacza, że powinniśmy ją ignorować. Zdarza się, że w kłykcinach kończystych rozwijają się stany zapalne, które mogą powodować dyskomfort w codziennym życiu, a niekiedy prowadzić do poważniejszych chorób.

  • łyżeczkowanie lub wycięcie chirurgiczne
  • elektrokoagulację
  • krioterapię
  • laseroterapię
  • terapię fotodynamiczną

Terapia zazwyczaj wymaga serii zabiegów. O jej przebiegu decyduje lekarz na podstawie wielkości, umiejscowienia i charakteru zmiany. W Gabinecie Chirurgii oferujemy kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia kłykcin kończystych. Realizujemy leczenie farmakologiczne, a w przypadku bardziej zaawansowanych zmian wdrażamy leczenie metodami zabiegowymi. Zapewniamy również pomoc Pacjentom, którzy chcieliby skonsultować wstępne rozpoznanie i dowiedzieć się więcej na temat dostępnym metod leczenia kłykcin.