dr Robert Rojewski

ŚWIĄD ODBYTU - LECZENIE I DIAGNOSTYKA

Świąd okolic odbytu to uporczywa dolegliwość, która obok powodowania dyskomfortu, może przyczynić się do powstawania stanu zapalnego i licznych innych powikłań. Przyczyny świądu odbytu są bardzo różne. Dolegliwość może być symptomem rozwijającego się w organizmie stanu chorobowego:

  • chorób ogólnoustrojowych (niewydolności nerek, choroby wątroby, cukrzycy, niedokrwistości z niedoboru żelaza, nadczynności tarczycy, alergii, chorób pasożytniczych, depresji)
  • chorób nowotworowych,
    lub być wynikiem:
  • miejscowego podrażnienia odbytu,
  • infekcji (najczęściej zakażenia grzybiczego)
  • choroby hemoroidalnej
  • przetoki odbytu
  • zapalenia okolic odbytu
Źródłem dyskomfortu w okolicy odbytu są również przetoka i hemoroidy.

Świąd odbytu to dolegliwość, którą zawsze należy skonsultować z lekarzem. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania przedmiotowego specjalista pokieruje dalszą diagnostyką i wskaże najbardziej optymalne w danym przypadku środki zaradcze. W przypadku, w którym źródłem dolegliwości jest infekcja, alergia, choroby pasożytnicze, leczenie świądu odbytu najczęściej polega na podawaniu środków
farmakologicznych. Stosowana jest zarówno farmakologia miejscowa, jak i ogólnoustrojowa.

W Gabinecie Chirurgii diagnozujemy świąd i pieczenie odbytu, jednocześnie wskazując najbardziej efektywne metody leczenia. W sytuacjach, w których przyczyny świądu odbytu wymagają dalszej diagnostyki specjalistycznej, kierujemy naszych Pacjentów na odpowiednie badania. To pozwala na wskazanie podłoża dolegliwości i jej skuteczne leczenie, nie tylko w objawowe. W Gabinecie przyjmujemy również Pacjentów, którzy chcieliby skonsultować wstępne rozpoznanie i dowiedzieć się więcej na temat leczenia świądu odbytu.